Kategori

Mesleki Yeterlilik Programları

İnceleme

0 (0 Değerlendirne)

Kurs Gereksinimleri

This training; As part of the Izmir Design Factory project, it has been brought online and offered to those who want to improve themselves in the field of Service Design. In this context, there are no special requirements during participation in online training. However, we recommend that you take a look at the "Supplementary Documents" section in order to better understand the training subjects and to access the high quality versions of the training files during your study.

Eğitim Tanımı

Service Design is understanding what we, as employees, must do to generate the customer journey. It is defined as looking at the resources of an organization and designing how it works.

Service Design Training
; It is a process consisting of 9 Modules, 5 Lessons, 1 Service Design Test and 1 EQAVET Accreditation consisting of exercise and stakeholder project, designed by the Izmir Design Factory (IDF), which was established within the scope of the EU Project, in cooperation with the team-guide-trainer-stakeholder.

Ders Çıktıları

Persons receiving this training;

- Learn the basics of service design,
- Will learn about service design tools and methods,
- Will learn what the service design principles are and how to work within the scope of these principles,
- Gain a holistic perspective on tourism products and learn about service design studies,
- Will learn about learning and discovery processes in education and get an idea about how service design can be used for education,
- Will learn the ways of gaining experience about the health system and will have information about the intricacies of service design in the health sector.

Eğitim İçeriği

1 Service Design 101 (Module 1-2-3)
14 Min

You will learn the basics of service design. You will learn about service design tools and methods.


2 The Principles of Service Design (Module 4)
8 Min

You will learn what service design principles are and how to work within the scope of these principles.


3 Service Design in Tourism (Module 5)
6 Min

You will gain a holistic perspective on tourism products and learn about service design studies.


4 Service Design for Education (Module 6-7)
10 Min

You will learn about learning and discovery processes in education and gain insight into how service design can be used for education.


5 Service Design in Health (Module 8-9)
10 Min

You will learn the ways to gain experience in the health system and you will have information about the intricacies of service design in the health sector.


1 Service Design [Quiz]
20 Min


1 EQAVET Accreditation [Quiz]
1 Min


1. Service Design 101 (Module 1-2-3)
2. The Principles of Service Design (Module 4)
3. Service Design in Tourism (Module 5)
4. Service Design for Education (Module 6-7)
5. Service Design in Health (Module 8-9)

IDF

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası temel düşünce yapısı olarak “Tasarım Odaklı Düşünce” (TOD) metodunu benimsemekte ve bunu öğrenim deneyimlerinde de uygulamaktadır.

0 Değerlendirne
0 İnceleme
10 Katılımcı
10 Eğitim

Herkes bireysel varlığını temsil etmenin yanı sıra bir topluluğun parçasıdır. İşbirliği, katılımcılık, dayanışma ve paylaşım kültürü birlikte üretmenin ve gelişmenin anahtar kavramlarıdır. İzmir Tasarım Fabrikası (IDF), bilgi ve deneyimi paylaşırken yeni oluşumlara ilham olmayı amaçlar. Meraklı, araştırmacı, yaratıcı, yenilikçi karakteriyle fikir yürütme ve yeni bakış açıları geliştirebilme kabiliyetine sahiptir. Birlikte tasarlayıp birlikte üretmek, değeri birlikte inşa etmek değerlidir.

IDF, sadece insanlara değil; tüm canlılara ve dünyaya karşı sorumluluk sahibidir. Kişiler ve kurumlarla iletişiminde, üstlendiği rol ve duruşuyla tüm faaliyetlerinde bu sorumlulukla hareket eder. Sadece bugün için değil; gelecek için değer yaratmayı önemser. Bu yüzden devamlılığı sağlamaya, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olmaya özen gösterir. IDF çatısı altında herkes kendisine, çevresine, ekibine, topluluğa ve dünyaya karşı sahip olduğu sorumluluğun bilincindedir.

IDF, işbirliği odaklı bir platform ve model olarak birleştirici bir özelliğe sahiptir. Ortak hareket edebilmek için koordinasyonu sağlamak, birliktelik duygusunu kazanmak ve paylaşımcılık önemlidir. Farklı disiplinlerden, farklı görüşlerden ve farklı deneyimlerden beslenen IDF, katı ve değişmez bir yapı yerine sürekli yenilenen, esnek bir yapıyı benimser. Yerel unsurların güç birliğine inanır. Bağımsız, kolaylaştırıcı ve esnek yapısı, değişen koşullara hızla uyumlanmasını, kapsayıcılığı ve çoğalmayı sağlar.

Katılımcı Geri Dönüşleri

Service Design

0

Eğitim Değerlendirmesi
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

Yorum bulunamadı

Giriş Yap veya Kayıt Ol (Bir inceleme göndermek için)

İnceleme

Alışveriş Sepetin

Loading...