Kategori

Mesleki Yeterlilik Programları

İnceleme

0 (0 Değerlendirne)

Kurs Gereksinimleri

This training; As part of the Izmir Design Factory project, it has been brought online and offered to those who want to improve themselves in the field of Food Design. In this context, there are no special requirements during participation in online training. However, we recommend that you take a look at the "Supplementary Documents" section in order to better understand the training subjects and to access the high quality versions of the training files during your study.

Eğitim Tanımı

Food Design considers the entire product process. Food design is concerned with products designed to cook, serve, and transport food.

Food Design Training; It is a process consisting of 7 Modules, 3 Lessons, Food Design Test and 1 EQAVET Accreditation consisting of exercise and stakeholder project, designed by the Izmir Design Factory (IDF), which was established within the scope of the EU Project, in cooperation with the team-guide-trainer-stakeholder.

Ders Çıktıları

Persons receiving this training;

- Will have knowledge about food design,
- Will learn the sub-titles of food design,
- Will learn about the design of the dining area,
- To have learned the methodology used in interior design for food, to know the best material to be used for the kitchen counter from food preparation, to create the right light, temperature and colors in the eating environment, to learn the knowledge of many food elements, from the dynamics of the eating experience,
- Learn what it takes to be a food designer,
- Will be able to learn about design thinking and food innovation.

Eğitim İçeriği

1 What is Food Design? (Module 1-2-3)
14 Min

You will have basic information such as what is food design and what topics it consists of.


2 Food Space Design (Module 4-5)
10 Min

You will have learned the knowledge of many food elements, from the methodology used in interior design for food, to knowing the best material to be used for the kitchen counter from food preparation, to creating the right light, temperature and colors in the eating environment, to the dynamics of the eating experience.


3 How to Become a Food Designer (Module 6-7)
8 Min

You will be able to learn what it takes to become a food designer and learn about design thinking and food innovation.


1 Food Design [Quiz]
15 Min


1 EQAVET Accreditation [Quiz]
1 Min


1. What is Food Design? (Module 1-2-3)
2. Food Space Design (Module 4-5)
3. How to Become a Food Designer (Module 6-7)

IDF

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası

Administrator

İzmir Tasarım Fabrikası temel düşünce yapısı olarak “Tasarım Odaklı Düşünce” (TOD) metodunu benimsemekte ve bunu öğrenim deneyimlerinde de uygulamaktadır.

0 Değerlendirne
0 İnceleme
10 Katılımcı
10 Eğitim

Herkes bireysel varlığını temsil etmenin yanı sıra bir topluluğun parçasıdır. İşbirliği, katılımcılık, dayanışma ve paylaşım kültürü birlikte üretmenin ve gelişmenin anahtar kavramlarıdır. İzmir Tasarım Fabrikası (IDF), bilgi ve deneyimi paylaşırken yeni oluşumlara ilham olmayı amaçlar. Meraklı, araştırmacı, yaratıcı, yenilikçi karakteriyle fikir yürütme ve yeni bakış açıları geliştirebilme kabiliyetine sahiptir. Birlikte tasarlayıp birlikte üretmek, değeri birlikte inşa etmek değerlidir.

IDF, sadece insanlara değil; tüm canlılara ve dünyaya karşı sorumluluk sahibidir. Kişiler ve kurumlarla iletişiminde, üstlendiği rol ve duruşuyla tüm faaliyetlerinde bu sorumlulukla hareket eder. Sadece bugün için değil; gelecek için değer yaratmayı önemser. Bu yüzden devamlılığı sağlamaya, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olmaya özen gösterir. IDF çatısı altında herkes kendisine, çevresine, ekibine, topluluğa ve dünyaya karşı sahip olduğu sorumluluğun bilincindedir.

IDF, işbirliği odaklı bir platform ve model olarak birleştirici bir özelliğe sahiptir. Ortak hareket edebilmek için koordinasyonu sağlamak, birliktelik duygusunu kazanmak ve paylaşımcılık önemlidir. Farklı disiplinlerden, farklı görüşlerden ve farklı deneyimlerden beslenen IDF, katı ve değişmez bir yapı yerine sürekli yenilenen, esnek bir yapıyı benimser. Yerel unsurların güç birliğine inanır. Bağımsız, kolaylaştırıcı ve esnek yapısı, değişen koşullara hızla uyumlanmasını, kapsayıcılığı ve çoğalmayı sağlar.

Katılımcı Geri Dönüşleri

Food Design

0

Eğitim Değerlendirmesi
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

Yorum bulunamadı

Giriş Yap veya Kayıt Ol (Bir inceleme göndermek için)

İnceleme

Alışveriş Sepetin

Loading...